Testowy Fennec dla Androida 2.0

Mozilla oficjalnie zaprezentowała testową wersję przeglądarki Fennec (czyli mobilnej wersji Firefoksa), przeznaczoną dla systemu operacyjnego Android 2.0. Organizacja zastrzega jednak, że przeglądarka przyzwoicie działa tylko na dwóch urządzeniach - Motoroli Droid i Nexusie One.

Udostępniony właśnie Fennec to bardzo wczesne wydanie testowe - Mozilla nazywa je wersją "pre-alfa" (do testów publicznych zwykle udostępniana jest co najmniej beta). Ale program działa poprawnie i jest świetną okazją do zorientowania się, jak będzie działał mobilny Firefox w Androidzie 2.0.

Oczywiście, wciąż są pewne problemy - autorzy przeglądarki przyznają, że testowali ją przede wszystkim na Droidzie i Nexusie, więc w innych smartfonach mogą pojawić się jakieś problemy. W aplikacji są wciąż pewne błędy , które mogą doprowadzić - w skrajnej sytuacji - do zawieszenia się przeglądarki, a nawet telefonu (w każdym przypadku restart urządzenia powinien pomóc). Przedstawiciele Mozilli zastrzegają też, że program ma drobny kłopot z obsługą pamięci (tzn. że podczas przeglądania szczególnie rozbudowanych stron mogą pojawić się problemy z wydajnością - szczególnie w telefonach, które nie mają za dużo pamięci RAM). Ale strony można już przeglądać, działają też dodatki.

Mozilla przypomniała przy okazji, że dostępne jest już również testowe androidowe wydanie narzędzia do synchronizacji przeglądarki Weave (działa ono z opisaną powyżej wersją Fenneca).

Więcej informacji oraz plik do pobrania znaleźć można w blogu Vladimira Vukićevića (jednego z developerów mobilnego Firefoksa).

Więcej o: