Apple kupiło Intrinsity

Intrinsity to niewielka firma z Teksasu, projektująca szybkie i energooszczędne procesory do urządzeń przenośnych. Wygląda na to, że Apple nie chce dzielić się z innymi technologią stojącą za A4 - sercem iPada.

Sprawa jest, jak to bywa w przypadku firmy z Cupertino, tajemnicza. Projekt procesora A4 SoC oficjalnie należy do Apple, ale to Intrinsity zbudowało go razem z Samsungiem. Kupno Intrinsity sfinalizowano pod koniec marca, ale dopiero wczoraj oficjalnie się do tego przyznano - plotki pojawiły się wcześniej, gdy od początku kwietnia pracownicy Intrinsity zaczęli wpisywać w swoich profilach na LinkedIn Apple jako swojego pracodawcę. Analityk Tom R. Halfhill, powołując się na własne branżowe kontakty, mówi o 121 milionach dolarów jako cenie zakupu, zaś rzecznik Apple odmawia komentowania tej kwoty.

W sumie niejasności nie są istotne. Ważny jest fakt, że Apple nie ma zamiaru wypuścić z ręki technologii, dzięki której ich 1 GHz procesor pracuje 10 godzin na przenośnym akumulatorze, podczas gdy konkurencyjne Atomy 1,6 GHz w WePadach i JooJoo muszą się zadowolić odpowiednio 6 i 5 godzinami.

[via New York Times ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: