Intrygująca antywirusowa centralka USB w kształcie krzyża

W czasach, kiedy pamięci przenośne USB stały się równie popularne, co dyskietki dwie dekady temu ponownie wróciło widmo przenoszenia za ich pomocą wirusów. Projektanci z Yanko Design zaprezentowali centralkę USB z funkcjonalnością filtrowania danych pod kątem zagrożeń.

Największym zagrożeniem dla systemów Windows jest opcja auto-odtwarzania i instalowania nowego sprzętu, która z reguły uwalnia wirusy zanim zdąży się aktywować oprogramowanie antywirusowe. Pamięci masowe USB są więc idealnym nośnikiem dla szkodliwego oprogramowania.

Świadomi tego faktu projektanci oprogramowania i akcesoriów komputerowych prezentują co jakiś czas kolejne "rewolucyjne" rozwiązania mające dać odpór pomysłowości twórców wirusów.

Tym razem Yanko Design pokazało centralkę USB o nazwie U+ USB Protector, która ma wychwytywać szkodliwe oprogramowanie jeszcze zanim pamięć masowa skomunikuje się z komputerem.

Podobne rozwiązania były już co prawda dostępne, ale dość skomplikowane. Yanko proponuje uproszczenie i upakowanie całości do jednego schludnego urządzenia - centralki USB w kształcie krzyża.

Tu rodzi się, bądź też nie, pewien problem. Urządzenie nie bez przyczyny ma właśnie taki kształt. Projektant nawiązuje do chrześcijańskiej maksymy "saved by the Cross", czyli dosłownie "ocaleni dzięki/przez Krzyż". Ma to w jego mniemaniu dodać otuchy użytkownikom i dać im poczucie stałej ochrony.

Nam się wydaje że to delikatna przesada. Wiązać funkcję antywirusową urządzenia z symbolami religijnymi... Chyba czujemy nienachalny powiew głupoty.

[via Yanko Design ]

Łukasz Cichy

Więcej o: