Nowy cichutki Radeon HD5550 od Sapphire

Nowy Radeon HD5550 ULTIMATE to wbrew pozorom propozycja dla zwykłych użytkowników, którzy cenią sobie przede wszystkim brak konieczności interesowania się co dzieje się wewnątrz obudowy komputera.

Wyprodukowany w technologii 40nm - Sapphire wyposażony jest w zegar o wartości 550MHz, oraz 1GB pamięci DDR2 800MHz, 320 procesorów strumieniowych, a także pełną obsługę DirectX 11 i OpenGL API.

Dodatkowo, Radeona HD5550 ULTIMATE możemy oczywiście połączyć w schemacie CrossFire, aby uzyskać większą wydajność.

Zaletą nowej karty, oprócz bardzo cichej pracy (chłodzona pasywnie - karta pozbawiona jest wiatraka) ma być wbudowany dekoder UVD (Unified Video decoder), wspomagający procesor podczas odtwarzania materiałów wideo wysokiej rozdzielczości (w tym dla kodeka VC-1 oraz najpopularniejszego H.264 ).

Konstruktorzy zapewniają, że Radeon HD5550 ULTIMATE jest niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem także w kwestii wtyczek. Do wyboru jest HDMI 1.3a, DVI oraz VGA. Dla każdego coś dobrego.

Mimo wspomnianych wyżej, największym atutem urządzenia może być jego cena. 79 Euro to nie dużo i z pewnością pozwoli zbudować tani zestaw na solidnych podstawach. Nie jest to jednak najtańsze rozwiązanie. Konkurencja, Club 3D, wprowadziła odpowiednik/pierwowzór karty za równo 60 Euro.

[via Sapphire ]

Łukasz Cichy

Więcej o: