Nowy Atom dla smartfonów

Intel oficjalnie wprowadził do swojej oferty nowy procesor z serii Atom, przeznaczony dla smartfonów i tabletów. Układ, znany do tej pory pod roboczą nazwą Moorestown, nazywa się Atom Z6 - Intel zapewnia, że wyposażone w niego urządzenia zadziwią użytkowników wydajnością.

Przedstawiciele firmy zapewniają, że nowy procesor jest również energooszczędny - bateria w smartfonie z Atomem Z6 powinny wystaczyć na ok. 10 dni czuwania lub 5 godzin "aktywnej pracy" (to znaczy odtwarzania wideo, surfowania po Sieci, rozmawiania).

Ale atutem nr 1 ma być wydajność - Intel zapewnia,  że urządzenia z nowym układem będą błyskawicznie wyświetlały nawet najbardziej skomplikowane, nafaszerowane skryptami JavaScript, strony WWW. "Obecnie większość telefonów ładuje takie witryny ok. 9-10 sekund. Urządzenia z nowym Atomem wykonają takie zadanie w mniej niż dwie sekundy" - tłumaczył w rozmowie z serwisem CNet.com Pankaj Kedia z intelowskiego działu Ultra Mobility Group. Kedia dodał też, że urządzenie najlepiej będzie się sprawdzało w połączeniu z mobilnym systemem operacyjnym MeeGo (opracowanym wspólnie przez Nokię i Intela) oraz Androidem Google'a.

Oczywiście, producenci sprzętu zapowiedzieli już wprowadzenie na rynek pierwszych urządzeń z nowym układem. LG szykuje smartfon o nazwie Aava (wyposażony w Atoma Z6 taktowanego zegarem 1,5 GHz) , zaś firma OpenPeak - 7-calowy tablet z Atomem 1,9 GHz.

Daniel Cieślak

Więcej o: