Robot-nożownik

Naukowcy z Instytutu Robotyki i Mechatroniki w Wessling w Niemczech przeprowadzili badanie, w którym robot przemysłowy dostał do swojej mechanicznej ręki nóż. Następnie programiści kazali mu dźgać i ciąć tuszę wieprzową, blok silikonu a w pewnym momencie nawet ramię ochotnika (Sami Haddadina, głównego autora badania).

Oficjalnie, celem badania było sprawdzenie czy metody wykrywania kolizji są w stanie zabezpieczyć człowieka przed przypadkowym dźgnięciem go nożem przez robota kuchennego. Ale wszyscy oglądaliśmy Terminatora i wiemy, jak to się skończy. Naukowcy, nie dawajcie robotom noży!

Chociaż trzeba przyznać, że demonstracja działania systemu wykrywania kolizji pod koniec filmu jest dość imponująca. Co interesujące, system ten nie wymaga żadnych dodatkowych sensorów ani kamer, wykorzystuje tylko czujniki wbudowane w lekkie, 14 kilogramowe ramię. Może kiedyś będziemy mogli zamiast przerośniętego miksera nazwanego przez dział marketingu "robotem kuchennym" mieć w kuchni prawdziwego robota, potrafiącego wyjąć z lodówki świeże warzywa i przygotować z nich sałatkę, a jednocześnie całkowicie bezpiecznego dla otoczenia. Ale to raczej w bardziej odległej przyszłości.

A poza tym Skynet może wyłączyć system wykrywania kolizji, i co wtedy?

[via Ieee Spectrum ]

Leszek Karlik

Więcej o: