Przemysłowy druk wyświetlaczy OLED

Firma DuPont opracowała nową technologię drukowania wyświetlaczy OLED, dzięki której powinny one stać się w końcu wystarczająco tanie, aby konkurować skutecznie z dużymi ekranami LCD. Dzięki zastosowaniu specjalnych atramentów, które nie mieszają się z sobą podczas procesu produkcji możliwe jest teraz wydrukowanie ekranu OLED o przekątnej 50 cali w czasie poniżej dwóch minut. Testy wykazują, że powinien zachować on swoje parametry przez 15 lat pracy z typowym obciążeniem telewizora.  

Wyświetlacze oparte o organiczne diody elektroluminescencyjne nie potrzebują podświetlania, są więc dużo cieńsze i lżejsze od ekranów LCD, mają też od nich większy kontrast i mogą pokazywać bardzo głęboką czerń. Również ich kąt widzenia i czas reakcji są dużo lepsze. Niestety, do tej pory ich produkcja była bardzo kosztowna. Telewizor Sony XEL-1 o przekątnej 11 cali kosztuje 6999 zł, plasując się w kategorii cenowej telewizorów LCD z ekranami powyżej 40 cali. Wyświetlacze OLED zużywają się również szybciej niż ekrany LCD - organiczne diody mają ograniczony czas pracy.

Nie tylko DuPont pracuje nad masową produkcją tanich wyświetlaczy OLED. Również firmy takie jak Merck czy Sumitomo Chemical starają się opracować technologie pozwalające na konkurowanie z producentami wyświetlaczy LCD. Nam, jako konsumentom, pozostaje mieć tylko nadzieję, że technologie te szybko trafią na rynek.

[Via Technology Review ]

Leszek Karlik

Więcej o: