Google szykuje sklep z aplikacjami webowymi

Koncern poinformował podczas konferencji Google I/O, że zamierza wkrótce uruchomić serwis Chrome Web Store - czyli e-sklep, w którym oferowane będą najróżniejsze aplikacje webowe. Przedstawiciele Google zapowiadają, że z zasobów serwisu będą mogli bez problemu korzystać również użytkownicy przeglądarek innych niż Chrome.

Chrome Web Store ma być rozbudowanym katalogiem aplikacji dostępnych online, w którym użytkownicy znajdą nie tylko same programy, ale również ich szczegółowe opisy, recenzje, porady itp. - zgromadzone w jednym miejscu i przejrzyście skatalogowane. W serwisie dostępne mają być zarówno aplikacje darmowe, jak i płatne.

Developerzy będą mogli sami dodawać nowe pozycje do katalogu - Google nie zamierza wprowadzać żadnej procedury oceniania i zatwierdzania nowości (takie rozwiązanie stosuje np. Apple w swoim App Store ). Można się jednak spodziewać, że koncern zarezerwuje sobie prawo do późniejszego usunięcia z serwisu jakichś problematycznych (wadliwych czy potencjalnie niebezpiecznych dla użytkownika) pozycji.

Oferowane za pośrednictwem Chrome Web Store aplikacje mają być dostępne również dla użytkowników przeglądarek innych niż Chrome - Google tłumaczy, że zadaniem serwisu jest dystrybuowanie standardowych aplikacji webowych, które bez problemu powinny działać w "każdej nowoczesnej przeglądarce".

Chrome Web Store ma wystartować jeszcze w tym roku - ale dokładnego terminu na razie nie podano.

Daniel Cieślak

Więcej o: