Google: Android powstał, by powstrzymać Apple

Jeśli ktoś miał wątpliwości co do tego, czy koncerny Apple i Google są w stanie wojny, to może przekona go oświadczenie, które Vic Gundotra - jeden z wiceprezesów Google - wygłosił podczas konferencji Google I/O. Gundotra stwierdził, że Android powstał po to, by świata mobilnego nie zdominował "jeden człowiek, jeden telefon i jeden operator".

Przedstawiciel Google tłumaczył, że gdyby na rynku nie pojawił się silny konkurent dla rozwiązań Apple'a, to przyszłość świata mobilnego wyglądałaby fatalnie - Gundotra mówił m.in.

Jeśli nie zdecydowalibyśmy się na reakcję, to czekałaby nas drakońska przyszłość, w której panowałby jeden człowiek, jeden telefon i jeden operator. Nie chcemy takiego świata - dlatego powstał Android.

Na tej deklaracji się zresztą nie skończyło - serwis Electronista.com informuje , że przedstawiciel Google'a podczas swojego wystąpienia na I/O jeszcze kilkakrotnie podkreślał, że "pewien konkurent" nie oferuje w swoich urządzeniach najbardziej podstawowych funkcji - m.in. wielozadaniowości, udostępniania połączenia internetowego czy obsługi Flasha - które znaleźć można w urządzeniach z Androidem. Gundotra zadeklarował też, że Android jest i pozostanie w pełni otwartym systemem - w przeciwieństwie do coraz bardziej zamykającego się ekosystemu iPhone'a.

Najnowsze dane rynkowe pokazują zresztą, że takie nastawienie Google'a przynosi już efekty - w pierwszym kwartale bieżącego roku w USA sprzedano więcej urządzeń z Androidem niż z iPhone OS .

Daniel Cieślak

Więcej o: