Technologiczne cuda - Mistrzostwa Świata 2022

Na początku grudnia bieżącego roku FIFA zadecyduje, gdzie odbędą się piłkarskie mistrzostwa świata w roku 2018 oraz 2022. Zainteresowały nas oferty dwóch federacji piłkarskich chcących organizować imprezę w 2022 roku - Kataru i Japonii.

Katarska federacja zamierza olśnić nas architektonicznymi perłami (na obrazkach galerii), ale to nie wszystko. Główny stadion zostanie zamieniony w wielki wyświetlacz materiałów wideo. Dachy obiektów sportowych pokryte zostaną panelami słonecznymi, co wydaje się być idealnym pomysłem w kraju, gdzie średnia roczna suma opadów wynosi około 80 mm, a więc mówiąc po ludzku słońce praży niemal cały czas. Wybitnie suchy, gorący (średnia temperatura stycznia 17 stopni C, zaś sierpnia 38-44 st. C), zwrotnikowy klimat ma zostać okiełznany - dzięki systemom kontroli pogody temperatura na stadionach nie przekroczy 28 stopni.

[via World Architecture News ]

Propozycja Japonii to zupełne SF (prezentacja poniżej). Obraz meczów ma być rejestrowany przez 200 kamer, zaś dźwięk przez mikrofony ukryte pod murawą, tak aby całość spotkań można było transmitować na cały świat i holograficznie wyświetlić na dowolnym stadionie. Organizatorzy kuszą też wizją systemów automatycznie tłumaczących z dowolnych języków i zapewniających ogólnoświatową komunikację, zaś część energii ma być uzyskiwana z tupiących, klaskających i cieszących się tłumów kibiców.

[via AFP ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: