Mobilne Fermi już oficjalnie

Nvidia pochwaliło się mobilną wersją układów graficznych Fermi. Karta GeForce GTX 480M jest według producenta najszybszym GPU dla laptopów. Zostawmy pytania o sensowność tak silnej grafiki w przenośnych urządzeniach i przyjrzyjmy się parametrom.

GTX 480M posiada 352 rdzenie CUDA, rozwija prędkość 897 gigaflops (miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), jest taktowana zegarem 850 MHz. W pełni obsługuje DirectX 11, zaś układy do obliczania teselacji są 5 razy szybsze od konkurencyjnych. Karta obsługuje standard stereoskopowy Nvidia 3D Vision, oferuje obsługę rozdzielczości do 2560x1600 (cyfrowo) lub 2048x1536 (VGA). Może pracować połączona mostkiem SLI z drugim układem GTX 480, choć producent przezornie opatrzył tę opcję gwiazdką i ostrzega, że zwieksza to wymagania od systemu chłodzenia i zasilania (kluczowe przecież dla konstrukcji laptopa).

Jak myślicie, czy tak wydajne GPU jest w ogóle potrzebne przenośnym urządzeniom? I na jakie kompromisy (czas pracy akumulatora, chłodzenie) trzeba będzie pójść, żeby mieć laptopa z najszybszym GPU?

[via Nvidia ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: