Debiut systemu Symbian 3 nie na Nokii

Mimo wcześniejszych zapowiedzi Nokia N8 nie będzie pierwszym smartfonem z systemem Symbian 3. Lee Williams, dyrektor wykonawczy Symbian Foundation, powiedział że będzie to aparat azjatyckiego wytwórcy, choć odmówił podania nazwy firmy.

Nowa wersja Symbian 3 jest niemal gotowa, Williams zapewnia, że tylko niewielka część kodu czeka jeszcze na włączenie do systemu. W kwietniu Nokia przesunęła premierę smartfonu N8 na trzeci kwartał (z zapowiadanego wcześniej drugiego) i to zapewne jest powodem zmiany urządzenia, na którym OS zadebiutuje.

Kolejna, czwarta odsłona Symbiana, ma pojawić się w 2011 roku. Williams ocenia, że już w pierwszym kwartale będzie gotowa bardzo zaawansowana wersja. Największym wyzwaniem, jakie widzi, jest skrócenie czasu pomiędzy wytworzeniem oprogramowania przez dewelopera, a jego dostępnością dla użytkowników. W tej chwili proces zatwierdzania, sprawdzania bezpieczeństwa i dopuszczenia aplikacji może trwać nawet pół roku, co rzeczywiście nie wygląda dobrze w zestawieniu choćby z iPhone OS, gdzie zajmuje on tydzień.

[via Reuters ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: