Diagnostyczne soczewki kontaktowe

Nowe soczewki kontaktowe opracowane przez Szwajcarską firmę Sensimed będą ułatwiać okulistom diagnozowanie i leczenie jaskry, która jest drugą co do częstości przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Soczewki Triggerfish wykrywają zmiany ciśnienia płynu wewnątrz oka i wysyłają je bezprzewodowo do niewielkiego rejestratora. Urządzenie to, noszone w kieszeni lub na szyi służy również do zdalnego zasilania mikroskopijnego czujnika wbudowanego w soczewkę. Ciągłe monitorowanie ciśnienia wewnątrz oka pozwala na usprawnienie procesu leczenia, dzięki odpowiedniemu doborowi leków lub szybszym stwierdzeniu konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.  

Za główny powód powodowania przez jaskrę utraty wzroku jest nadmierne ciśnienie płynu zbierającego się wewnątrz oka, co prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Według okulisty z Genewy, Kaweha Mansouri, który miał okazję przetestować nowe urządzenie diagnostyczne na 15 pacjentach ciągłe monitorowanie ciśnienia wewnątrz oka ma możliwość zrewolucjonizowania procesu opieki nad osobami cierpiącymi na jaskrę, podobnie jak ciągłe monitorowanie poziomów cukru we krwi usprawniło leczenie cukrzycy.

Soczewki Sensimed są już rozprowadzane wśród lekarzy w Europie, a w Stanach Zjednoczonych mają przejść proces testowania i zatwierdzania do użytku do końca roku 2011.

[via IEEE Spectrum ]

Leszek Karlik

Więcej o: