Chiny zajmują 2 miejsce w rankingu superkomputerów świata

Chinom, tak samo jak ZSRR, zdarza się słać w niebo rakiety i wielkich rzek zawracać bieg, jednak starają się utrzymać również odpowiednio wysokie pozycje w wyścigach technologicznych 21 wieku - budują koleje wysokiej prędkości, stawiają elektrownie atomowe i wiatrowe, a poza tym budują kolejne superkomputery.

W ten poniedziałek projekt TOP500 www.top500.org ogłosił kolejną edycję listy 500 najpotężniejszych superkomputerów świata. Drugie miejsce w rankingu zajął nowy chiński superkomputer o nazwie Nebulae, o mocy obliczeniowej 1,27 petaflopsów. Dzięki temu Chiny zajęły również drugie miejsce w rankingu krajów według całkowitej mocy obliczeniowej.

Nebulae to trzeci superkomputer świata, który przekroczył wydajność jednego petaflopa. Łączna liczba superkomputerów w Chinach osiągnęła dzięki Nebulae 24, co stawia je na czwartym miejscu pod względem liczby superkomputerów, za Stanami Zjednoczonymi, Zjednoczonym Królestwem i Niemcami. Należy jednak pamiętać o tym, że ranking ten odzwierciedla jedynie moc komputerów cywilnych oraz tych maszyn wojskowych, o których informacje są jawne. W podziemiach agencji wywiadowczych, tak na Zachodzie jak i w Chinach z pewnością znajdują się kolejne urządzenia o łącznej mocy wielu petaflopsów.

[Via Network World ]

Leszek Karlik

Więcej o: