Implant do bezprzewodowego monitorowania ciśnienia krwi

Umieszczany w tętnicy płucnej wszczep wielkości spinacza do papieru, którego próby kliniczne odbywają się od roku 2007 pozwolił na zmniejszenie częstości hospitalizacji w pierwszym roku zastosowania o 38%.  

Produkowany przez firmę CardioMEMS bezprzewodowy system pomiaru ciśnienia EndoSure służy do ciągłego monitorowania ciśnienia krwi w tętniaku leczonym przez implantację stentu. Sam proces wszczepiania trwa około siedmiu minut i jest przeprowadzany podczas umieszczania stentu w tętniaku. Po umieszczeniu urządzenia w ciele pacjenta dostaje on specjalną różdżkę, której przesunięcie nad klatką piersiową bezprzewodowo zasila implant i odbiera od niego odczyt średniego ciśnienia krwi w sercu, ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, tętna oraz pojemności minutowej serca. Następnie różdżka przesyła te informacje na zabezpieczony serwer WWW, z którego mogą zostać one odczytane przez opiekującego się chorym lekarza.

Implant czeka teraz na udzielenie przez FDA końcowego dopuszczenia na rynek urządzeń medycznych. Wygląda na to, że miniaturyzacja urządzeń medycznych pozwala na monitorowanie w sposób ciągły coraz większej ilości problemów ze zdrowiem. Cyborgizacja ludzi jak zwykle idzie od zupełnie innej strony niż wyobrażają to sobie pisarze SF czy twórcy gier. Nie dopalacze refleksu i sztuczne oczy z termowizją, tylko tytanowe kolana, rozruszniki serca czy wszczepiane czujniki ciśnienia krwi...

[via IEEE Spectrum ]

Leszek Karlik

Więcej o: