Zagubione - 4 roboty podwodne

Jeżeli żyjesz nad Zatoką Chesapeake w stanie Virginia i widziałeś zagubionego, smutnego robota w kształcie podwodnej torpedy z pomarańczowymi płetwami grzbietowymi, prosimy, zadzwoń do nas - zaniepokojony właściciel, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych.  

No dobrze, może ogłoszenia w lokalnej prasie nie są dokładnie tej treści, ale prawie. Cztery z trzynastu bezzałogowych, autonomicznych pojazdów podwodnych REMUS 100 wykorzystywanych do poszukiwania min ćwiczebnych zaginęły podczas zakrojonych na większą skalę ćwiczeń FRONTIER SENTINEL z udziałem wojska oraz cywilnych agencji rządowych Stanów Zjednoczonych i Kanady. Coroczne ćwiczenia będą trwać do piątku, ale wojsko postanowiło skorzystać z pomocy cywilów, prosząc ich o zadzwonienie do dowódcy Drugiej Floty w razie znalezienia jednego z ich pojazdów.

Jak widać, technologia autonomicznych pojazdów podwodnych jeszcze nie jest na tyle rozwinięta, abyśmy w razie buntu robotów mieli się czego obawiać. No, chyba że właśnie obserwujemy efekt tego, że cztery z robotów stwierdziły, że szukanie min nie jest tym, czego oczekują od życia i postanowiły wyruszyć na ocean i pływać z delfinami...

[via Defense Tech ]

Leszek Karlik

Więcej o: