Polacy chcą likwidacji abonamentu RTV

Większość Polaków uważa, że abonament RTV powinien zostać zlikwidowany - tak wynika z najnowszego raportu pt. Media: Cyfrowa rewolucja i koniec abonamentu.  

Prawie 70 proc. Polaków chce likwidacji abonamentu RTV. Tylko 22 proc respondentów widzi potrzebę jego płacenia - wynika z raportu przygotowanego przez On Board PR Ecco Network na podstawie badań firmy PBS.

Kto nie chce płacić za abonament?

Kto nie chce płacić? Okazuje się, że są to Polacy 30 i 40-latkowie (ponad 70 proc.). Natomiast abonament RTV popierają głównie emeryci - ludzie powyżej 59 roku życia (aż 35 proc.). Ponadto tylko 21 proc. użytkowników posiadających telewizję kablową lub cyfrową uważa, że abonament jest potrzebny.

Kontynuowanie debaty publicznej może jednak pokazać, iż abonament nie zyska społecznej akceptacji. Równolegle zatem powinien być rozpatrywany inny wariant przekazywania środków na telewizję i radio publiczne

- komentuje Dorota Ciszek z On Board PR Ecco Network.

PBS DGA przeprowadził badanie w lutym 2010 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

TVP ma problem

To złe wiadomości dla TVP. Ostatnio TVP wprowadziło nawet specjalną kampanię edukacyjną promującą opłaty za abonament, ale może ona nie przynieść oczekiwanego efektu. Warto też przypomnieć, że ci, którzy do tej pory najchętniej opłacali abonament RTV - emeryci - zostali z zwolnieni z opłaty abonamentu od początku tego roku. Najwyraźniej parlament będzie musiał pomyśleć o nowym sposobie opłacania telewizji publicznej.

Mariusz Koryszewski

Więcej o: