Siatkówka z komórek macierzystych

Naukowcom udało się stworzyć z komórek macierzystych trójwymiarową strukturę przypominającą siatkówkę.  

Mają oni nadzieję, że w przyszłości będzie mogła ona posłużyć za źródło tkanki do przeszczepu dla pacjentów z tarczkowatym zwyrodnieniem plamki i podobnymi schorzeniami siatkówki. Metoda ma stanowić alternatywę dla przeszczepów z tkanki płodowej, które wprawdzie wykazały pewną poprawę widzenia u pacjentów, na których były badane, ale są trudne w pozyskiwaniu i wiążą się z pewnymi... problemami natury etycznej.

Wprawdzie z punktu widzenia przeciętnego przeciwnika wykorzystania tkanki płodowej nowa technologia nie jest specjalnie lepsza, bo wykorzystuje embrionalne komórki macierzyste, ale skoro udało się to z embrionalnymi, to może w przyszłości uda się do tego wykorzystać inne komórki macierzyste.

Badacze najpierw wyhodowali dwa rodzaje komórek: komórki fotoreceptorów oraz komórki nabłonka barwnikowego siatkówki, a następnie udało im się spowodować, aby hodowane razem w specjalnej komorze tkanki utworzyły struktury trójwymiarowe, co jest trudne do osiągnięcia przy wykorzystaniu komórek macierzystych.

Następnym krokiem w badaniu będzie sprawdzenie, czy tkanki uzyskane z komórek macierzystych mogą prawidłowo funkcjonować w oku. W tym celu zostaną one przeszczepione do szczurów, aby sprawdzić, czy przeszczepiona tkanka przeżyje i zostanie zintegrowana w reszcie oka.

[via Technology Review ]

Leszek Karlik

Więcej o: