Implant domózgowy do terapii neurologicznej

Nanoczip rehabilitacyjny podłączony do mózgu może w niedalekiej przyszłości pomóc epileptykom.  

Pracujący na wydziale badań psychobiologicznych na Uniwersytecie Tel Awiwu interdyscyplinarny, międzynarodowy zespół badaczy z Austrii, Anglii, Hiszpanii i Izraela stara się stworzyć działający neurostymulator - odpowiednik kardiostymulatora dla mózgu. Układ nazywany Rehabilitation Nano Chip (Nanoczip rehabilitacyjny) jest umieszczany pod skórą głowy i podłączany do elektrod implantowanych w mózgu, chociaż jego twórcy mają nadzieję, że w przyszłości będzie mógł być wystarczająco zminiaturyzowany, aby stanowić zintegrowaną część elektrod.

Umieszczone w upośledzonym (czy to przez uraz, udar czy problem wrodzony) obszarze mózgu elektrody mają dwie funkcje - odczytują aktywność neuronów i przekazują ją do chipa, a następnie aktywują te neurony, które zostaną zaprogramowane w chipie w oparciu o wyniki analizy uzyskanych wcześniej danych.

Profesor Matti Mintz kierujący zespołem uważa, że technologia ta może w ciągu kilku lat pozwolić na leczenie osób cierpiących na epilepsję odporną na leki, chociaż należy wziąć poprawkę na czas trwania procedur akceptacji tego typu technologii - na razie testy przeprowadzane są wyłącznie na zwierzętach.

[via American Friends of Tel Aviv University ]

Leszek Karlik

Więcej o: