Android na czerwono wytrzymuje dwa razy dłużej

Telefony z systemem Android oraz wyświetlaczami OLED (takie jak Nexus One czy Samsung Galaxy) mogą oszczędzić trochę energii podświetlając tylko piksele w wybranym kolorze.  

Wyświetlacze OLED nie mają ogólnego podświetlenia, tylko składają się ze świecących diod w różnych kolorach. Co więcej, wyświetlanie różnych kolorów wymaga różnych ilości energii - piksele niebieskie są około 2 razy, a zielone 1,5 raza bardziej energochłonne od pikseli czerwonych. W związku z tym jeden z inżynierów Google'a, Jeff Sharkey pomyślał, że gdyby można było wykorzystywać tylko czerwone piksele ekranu można by oszczędzić sporo energii.

Szybki test pokazał, że przy pokazywaniu wyłącznie czerwonych pikseli system zużywa tylko 42% energii zużywanej przy wyświetlaniu obrazu przy pomocy wszystkich kolorów. To ponad dwukrotne przedłużenie trwałości baterii - chociaż w rzeczywistości oszczędność będzie mniejsza, jako że testy były przeprowadzone w trybie "samolot", z wyłączonym modułem telefonu komórkowego i GPS. Dla zainteresowanych na blogu poza dokładnym opisem wyników znajdują się również patche do programu SurfaceFlinger na Androidzie w wersji froyo.

Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że czerwone światło nie niszczy adaptacji wzroku do widzenia w ciemnościach - idealne do uruchomienia np. atlasu nieba kiedy jest się w nocy na łonie natury. Poniżej film z demonstracją.

Więcej o: