Papier prowadzi w szybkości czytania

Badanie szybkości czytania zostało przeprowadzone przez Jakoba Nielsena, znanego specjalistę z dziedziny użyteczności.

Nielsen porównał szybkość czytania dłuższych tekstów z papierowych książek, czytnika Kindle, iPada oraz z komputera PC. Testowanym tekstem było krótkie opowiadanie Hemingwaya, czytane przez osoby badane przez przeciętnie 17 minut i 20 sekund. Wyniki? Czytanie z iPada było o 6,2% wolniejsze niż z papieru, a z Kindle'a o 10,7% - różnica nie jest więc statystycznie znacząca.

Badanie pytało również użytkowników o poziom satysfakcji, w skali od 1 do 7. Przeciętne wyniki dla iPada, Kindle i książki to 5,8, 5,7 oraz 5,6, podczas gdy czytanie z komputera zostało ocenione na 3,6. W komentarzach można było również przeczytać, że czytanie z komputera jest niewygodne, bo przypomina o pracy. Jako minus iPada została wypomniana mu jego waga, podczas gdy Kindle został skrytykowany za braki w kontraście.

Jestem jednak ciekaw, jakie byłyby wyniki badania przeprowadzone na jakiejś większej próbce. Badanie Nielsena zostało przeprowadzone na 32 osobach, z których 5 zostało wykorzystanych do przetestowania metodologii, a z pozostałych 27 konieczne było odrzucenie danych dla 3 osób z uwagi na błędy pomiaru. Powyższa statystyka opiera się więc o dane z 24 osób. Trochę mało.

[via Alertbox ]

Leszek Karlik

Więcej o: