Nasz serwis - społeczność dla Reddit

Serwis Reddit ogłosił, że problemy finansowe sprawiają, iż nie mogą prowadzić normalnej działalności. O finansową pomoc poprosił swoją społeczność.

W ubiegły piątek na blogu serwisu pojawił się wpis Reddit potrzebuje pomocy . Okazało się, że ponieważ przekroczono budżet nie można pozwolić już sobie na zatrudnienie dodatkowych pracowników, kupno nowych serwerów czy wprowadzenie nowych funkcji do serwisu. Zespół Reddit postanowił więc wprowadzić opcję płatnej subskrypcji (nazwanej Reddit gold ) i w ten sposób podreperować swoje finanse. Użytkownikom nie narzucano żadnej kwoty, którą mieliby zapłacić za subskrypcję.

Nie minął jeszcze tydzień, a już ogłoszono sukces - do programu przystąpiło ok. 6 tysięcy osób wpłacających dotacje na rzecz serwisu. Początkowo użytkownicy, którzy przystąpili do Reddit gold otrzymywali jedynie wirtualną odznakę, pojawiającą się na ich koncie. Teraz jednak ma się to zmienić - w miarę jak napływają fundusze, wolontariusze mają być wynagradzani przez udzielenie im dostępu do unikalnych opcji serwisu.

Przypadek Reddit pokazuje, jak oddana społeczność może zaktywizować się w sprawie "ratowania swojego serwisu". Przypadek ten pokazuje też, jak oddana społeczność może wspierać swój serwis także w niesprzyjających okolicznościach. Gdy użytkownicy stają się rdzeniem jakiegokolwiek serwisu zyskują nad nim rodzaj symbolicznej władzy która - jak w tym wypadku - może wydobyć go z kłopotów. Lub przysporzyć mu większych .

Joanna Sosnowska

Więcej o: