Uzbrojone roboty będą pilnować granicy między Koreami

Na razie tylko dwa, ale w razie powodzenia testów Korea Południowa planuje umieścić w DMZ (strefie zdemilitaryzowanej) więcej robotów.

Stworzone przez Koreę Południową do powstrzymywania ataków ze strony Korei Północnej roboty są samobieżne i uzbrojone w karabin maszynowy oraz wyrzutnię granatów. W celu wykrywania potencjalnych intruzów są wyposażone w termowizory i czujniki ruchu, a w razie wykrycia potencjalnego celu zawiadamiają centrum sterowania, które może wydać polecenie otwarcia ognia lub powstrzymać roboty od ataku. Jako że formalnie pozostająca nadal w stanie wojny z Koreą Północną Korea Południowa ma o połowę mniej żołnierzy robotyzacja wojska wydaje się logicznym kolejnym krokiem.

Koreański robot nie jest pierwszym uzbrojonym robotem wysłanym na pola walki - w roku 2007 Stany Zjednoczone wysłały do Iraku trzy roboty SWORDS , będące uzbrojoną w karabin maszynowy M249 wersją robota sapersko-rozpoznawczego Talon IIIB. Jednak SWORDS nigdy nie zostały wykorzystane do walki z ludźmi, przypuszczalnie z powodów politycznych.

Biorąc pod uwagę ciągłe napięcia na granicy północnej i południowej części półwyspu koreańskiego, wygląda na to że południowokoreański robot będzie mógł mieć wątpliwy zaszczyt bycia pierwszym robotem strzelającym do człowieka.

[via Engadget ]

Leszek Karlik

Więcej o: