Najbardziej ekologiczny superkomputer

Zwycięzcą aktualnego zestawienia Little Green500 został Grape-DR, komputer zaprojektowany przez profesora Kei Hiraki z Uniwersytetu Tokijskiego oraz zespół profesora Jyunichiro Makino z National Astronomical Observatory w Japonii.

Zestawienie Top500 najwydajniejszych superkomputerów jest szeroko znane, ale nie wszyscy wiedzą, że witryna Green500.org prowadzi od 2007 roku równoległy ranking, k?óry szereguje te maszyny pod względem wydatków energetycznych potrzebnych do obliczeń, określając zwycięzcę na podstawie wartości FLOPS przypadających na wat pobieranego prądu. Wersja Little Green500 jest rozszerzeniem Green500 o maszyny, które sumaryczną wydajność mają wystarczającą aby zmieścić się na Top500 sprzed 18 miesięcy. Bieżącą edycję wygrał komputer Grape-DR, który podobnie jak siedem kolejnych maszyn zestawienia nie wykorzystuje tylko procesorów, ale również akceleratory przyspieszające obliczenia.

Zwycięski komputer osiąga wydajność 815,43 MFLOPS/W. Jest klastrem z 64 elementów, a każdy z nich to Intel Core i7-920 i płytka akceleratora z czterema chipami Grape-DR (plus oczywiście płyta główna z pamięcią, itp.) - to właśnie akcelerator jest kluczem do sukcesu, bez niego maszyna osiąga zaledwie 150 MFLOPS/W. Twórcy z uniwersytetu i obserwatorium uważają, że dołożenie pamięci i zastosowanie szybszych połączeń pomiędzy modułami mogłoby podnieść wydajność z wata o jakieś 50%. Miejmy nadzieję, że przy okazji oderwą się od modeli oddziaływań grawitacyjnych wielu ciał i pomyślą o jakiejś obudowie albo chociaż uporządkowaniu kabli, bo obecnie ich superkomputer wygląda bardzo... studencko.

[via Tech On ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: