Baterie ładujące się w minuty?

Firma Vorbeck Materials Corp. wspólnie z Pacific Northwest National Laboratory opracuje baterie, których ładowanie będzie zajmować minuty, zamiast godzin.

Firma Vorbeck podpisała specjalne porozumienie z PNNL (jednostką badawczą prowadzoną przez firmę Batelle dla amerykańskiego Departamentu Energii). Wykorzysta ona opracowany przez siebie unikalny materiał grafenowy do opracowania baterii litowo-jonowych, których ładowanie zajmie minuty zamiast godzin.

W tradycyjnych bateriach inżynierowie zawsze muszę podejmować wybór pomiędzy pojemnością, a szybkością ładowania. PNNL przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Princeton udowodniło, że wykorzystanie małych ilości wysokiej jakości grafenu może znacząco podnieść moc i stabilność baterii, pozostawiając im jednocześnie wysoką pojemność.

Doświadczenie firmy Vorbeck w produkcji i wykorzystaniu wysokiej jakości grafenu ma pozwolić na szybkie wprowadzenie tej technologii na rynek. Pozostaje nam zatem trzymać kciuki i z niecierpliwością czekać na baterie, które będą ładować się nieomal natychmiastowo.

[via PNNL ]

Maciej Starzycki

Więcej o: