Największe TSMC chce być jeszcze większe

Naukowcy próbują budować szybkie układy scalone z grafenu, roją im się układy logiczne z DNA, a świat domaga się procesorów tu i teraz. Nie muszą być dużo szybsze niż dotychczasowe. Musi ich być za to dużo więcej.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) to największy na świecie producent układów scalonych. Produkuje krzemowe wafle dla Qualcomm, Nvidia, VIA i wielu innych. Do dziewięciu fabryk produkujących 15- 20- i 30-centymetrowe wafle dołączy kolejna. Firma właśnie rozpoczęła przewidzianą na kilka lat budowę gigantycznej fabryki na Tajwanie, która docelowo zatrudni 8000 osób i będzie produkowała 100 tysięcy wafli miesięcznie, używając najnowszych technologii 40 i 28 nm. Szacowany koszt inwestycji to 9,3 mld dolarów, zakończenie pierwszej fazy (z czterech) i rozpoczęcie produkcji przewidziano na początek 2012 roku.

Światowe zapotrzebowanie na procesory rośnie i to w tempie zaskakującym analityków. Jeszcze w marcu specjaliści z IDC przewidywali, że będzie większe o 16 procent niż w ubiegłym roku, ale obecnie musieli podnieść własną prognozę do poziomu 22%. Najwyraźniej chcemy wymieniać telefony komórkowe na smartfony, coraz więcej z nas zerka w stronę tabletów, a i komponenty do domowych czy biurowych desktopów nie robią się przecież z roku na rok mniej skomplikowane.

[via PC World ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: