Gadżet dnia - nóż łupany ze światłowodów

OK, technicznie rzecz biorąc nóż jest wykonany z łupania szkła światłowodowego, z samych światłowodów trochę trudno by było uzyskać ostrze.

Noże i zegarki to taka biżuteria dla mężczyzn, ale w tym przypadku mowa może być raczej tylko o dziele sztuki do postawienia na półce i podziwiania. Nóż jest wykonany techniką łupania, taką samą, jaką wykonywano narzędzia w epoce kamienia łupanego, jaką robili ostrza z obsydianu Aztekowie, oraz jaką wykonuje się współcześnie obsydianowe skalpele do chirurgii okulistycznej i plastycznej.

Mike Cook, zajmujący się zawodowo łupaniem najrozmaitszych kamieni (zwyczajnych i szlachetnych) do postaci noży, strzał i biżuterii wykonał nóż ze szkła, z którego wykonuje się światłowody. Trudno mi wyobrazić sobie praktyczne zastosowania dla szklanego noża - jest bardzo kruchy i nie ma go jak naostrzyć - ale znam trochę osób kolekcjonujących rozmaitej maści noże i nie wątpię, że bez problemu znalazłyby dla niego miejsce w swojej kolekcji. Jak na ręcznie wykonany nóż jest on nawet dość tani - kosztuje zaledwie 165 dolarów .

Oczywiście, fanom SF natychmiast powinna przyjść na myśl postać Kruka, aleuckiego harpunnika z Zamieci Neala Stephensona. I jeszcze tylko jedna myśl - taki nóż nieźle nadaje się dla potencjalnego terrorysty do przemycenia na pokład samolotu, co pokazuje że obecny na współczesnych lotniskach teatr bezpieczeństwa niespecjalnie pomoże na zdeterminowanego i pomysłowego atakującego...

[via Gizmodo ]

Leszek Karlik

Więcej o: