Japończycy szykują przekaz holograficzny na Mundial 2022, ale czy zdążą?

Na Mistrzostwa Świata w 2022 roku Japonia zamierza przygotować niespodziankę. Japończycy chcą po raz pierwszy w historii, uruchomić transmisję telewizyjną meczów w technologii holograficznej.

Japończycy pracują nad telewizją holograficzną

W Japonii trwają prace nad holografią w finansowanym przez japoński rząd National Institute of Information and Communications Technology, który mieści się na przedmieściach Tokio. Jednak szef grupy badawczej zajmującej się w Japonii rozwojem technologii holograficznej studzi optymistyczne nastroje.

To może się stać w ciągu 15-20 lat. Minęło 36 lat od czasu rozpoczęcia badań na telewizją w wysokiej rozdzielczości zanim w 2000 roku pojawił się wreszcie pierwszy prawdziwy przekaz HD. Podobnie może być z telewizją holograficzną.

- powiedział Taiichiro Kurita, szef grupy badawczej zajmującej się tym projektem.

Holograficzne zabawki już są

Zespół Kurity rozwija system kolorowej holografii, wyświetlających poruszające się trójwymiarowe obiekty. Na razie udało się go wprowadzić do małych zabawek. Obiekty najpierw są fotografowane w rozdzielczości 4K (3840 x 2160) z każdej strony. Dopiero potem powstają z tych obrazów hologramy. Do ich stworzenia wykorzystywane są 4 komputery PC, 3 telewizory LCD (wyświetlające rozdzielczość 4K) oraz lasery optyczne.

Nawet kamera 8K nie wystarczy...

Japończycy zamierzają niedługo wykorzystać kamery potrafiące zapisywać obraz w rozdzielczości 8K - zostaną one po raz pierwszy pokazane na japońskich targach CEATEC w październiku. Niestety nie oznacza to, że rozwój holograficznych przekazów ruszy z miejsca.

Holograficzne transmisje będą potrzebowały tysiąc razy większej rozdzielczości niż oferują to dzisiejsze telewizje wysokiej rozdzielczości.

- wyjaśnia Kurita.

Ale nie to stanowi największy problem. Jest inny powód, dla którego hologramy mogą jeszcze przez długi czas zostać domeną filmów takich jak Star Wars George'a Lucasa.

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o...

...pieniądze. Do rozwoju technologii holograficznej potrzeba przede wszystkim ogromnych nakładów finansowych, których zespół japoński nie posiada. Niezbędnych zasobów finansowych mogłyby co prawda dostarczyć japońskie koncerny elektroniczne, ale... według Kurity w tej chwili nie widzą oni w tej technologii komercyjnego potencjału. Czy Japończykom uda się do 2022 stworzyć system zdolny wyświetlać holograficznie mecze z Mundialu? Zobaczymy. Zostało jeszcze 12 lat...

Przypomnijmy, że jakiś czas temu stacja CNN już pokazała hologram reporterki w telewizji .

Via: [ Variety ]

Mariusz Koryszewski

Więcej o: