Zakaz importu produktów NVIDII do USA?

Amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego, wydała werdykt w którym potwierdzania łamanie przez firmę trzech patentów Rambusa.

Rambus, założony w 1990 zajmował się pracami nad kontrolerami pamięci, w tej chwili firma czerpie swoje dochody głownie z opłat licencyjnych - płacą mu między innymi AMD, Intel, Infineon, Sony czy Toshiba. Od 2000 roku intensywnie pozywa o naruszenie swoich patentów licznych producentów pamięci. Rambus podpisał także porozumienie z Komisją Europejską, kończące postępowanie o nieuczciwe wykorzystywanie pozycji rynkowej - narzuca ona firmie maksymalne stawki za korzystanie z szeregu jej patentów.

Proces z NVIDIą toczy się od 2008 roku. Werdykt komisji oznacza, że import produktów NVIDII naruszających prawo zostanie zablokowany po 60 dniach okresu przejściowego. Biorąc pod uwage że pozew dotyczy układów GeForce, Quadro, nForce, Tesla i Tegra - oznaczałoby to zniknięcie z rynku amerykańskiego wszystkich produktów NVIDII poza Ionem.

Można oczywiście spokojnie zakładać że do tak drastycznych kroków nie dojdzie, NVIDIa zapowiada że będzie płacić stawki do których utrzymania zobowiązał się Rambus w negocjacjach z KE. Pozwoli jej to uniknąć blokady swoich produktów. Nie oznacza to jednak że składa broń - zapowiedziała że będzie się odwoływać.

[ Bloomberg via Engadget ]

Maciej Starzycki

Więcej o: