ESA zbuduje radar wykrywający niebezpieczne obiekty na orbicie

Podpisany w tym miesiącu przez Europejską Agencję Kosmiczną kontrakt z hiszpańską firmą Indra Espacio S.A. obejmuje zaprojektowanie radaru do obserwacji kosmosu i stworzenie systemu demonstracyjnego.

Stworzenie radaru do obserwacji kosmosu w ramach programu SSA (Space Situational Awareness) pozwoli na wykrywanie niebezpiecznych obiektów na niskich orbitach. Jak można zobaczyć w naszym wcześniejszym artykule , liczba obiektów na orbicie Ziemi jest bardzo wysoka, chociaż zdjęcie oczywiście nie jest w skali (w przeciwnym razie nie byłoby nic widać). Należy pamiętać, że przestrzeń orbitalna jest relatywnie pusta, jednak przy prędkościach orbitalnych zderzenie z kawałkiem śruby może zupełnie zniszczyć drogiego satelitę - przy prędkości 3 km/s uderzenie ciała o masie 1 grama ma taki sam efekt jak detonacja 1 grama trotylu, a obiekty na niskiej orbicie ziemi poruszają się z prędkością 8 km/s. Wczesne wykrywanie kosmicznych śmieci pozwala na ostrzeżenie operatora satelity i odpowiednio wczesną zmianę jego trajektorii, tak aby uniknąć kolizji.

Stanowiący pierwszą fazę programu przygotowawczego SSA kontrakt opiewa na kwotę niecałych 5 milionów euro, i ma pozwolić europejskiemu przemysłowi kosmicznemu na utrzymanie swojego doświadczenia. Hiszpańska Indra Espacio zarządza programem i odpowiada za zaprojektowanie i rozwój nadajnika radarowego, podczas gdy budowa odbiornika radarowego zostanie wykonana przez niemiecki Instytut Fizyki Wysokich Częstotliwości i Techniki Radarowej Fraunhofera w Wachtbergu.

Pełen system SSA ma korzystać, poza radarem, również z kilku teleskopów optycznych, co umożliwi obserwowanie obiektów we wszystkich rejonach orbitalnych - radar jest najwydajniejszym sposobem lokalizacji obiektów na niskich i wysoce eliptycznych orbitach, podczas gdy obiekty na średniej i geostacjonarnej orbicie korzystniej śledzić teleskopami optycznymi (niskie orbity znajdują się na wysokości od 200 do 2000 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, podczas gdy orbita geostacjonarna to około 36 000 km).

Program przygotowawczy SSA jest prowadzony od zeszłego roku do 2011/12, i koncentruje się na organizacji, stworzeniu polityki zarządzania danymi, określeniu wymagań technicznych oraz zaplanowaniu architektury przyszłego pełnego systemu SSA. Po jego zakończeniu ministrowie Unijni zadecydują o przygotowaniu pełnego programu w okresie od 2012 do 2019.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: