Czerwoni kontra Zieloni, czyli AMD prześcignęło NVidię

Sprzedaż procesorów graficznych NVidii spadła o prawie 27% w stosunku do tego samego kwartału w zeszłym roku.

Rynkowym faworytem jest Intel, notujący wzrost o 15%, co daje mu ponad połowę sprzedaży układów graficznych. Na drugim miejscu plasuje się AMD z 24%, zaś na trzecim NVIDIA, z niecałym 20%. Nie jest ostatnia, ale wątpliwe aby dla jej szefostwa pocieszająca była przewaga nad Matroxem, SiS i VIĄ, mającymi poniżej 1%.

Jedyne miejsce w którym NVIDIA zanotowała wzrost, to zintegrowane układy graficzne w notebookach, co jednak nie zmienia faktu, że ciągnie się w tyle za konkurencją - w tym sektorze dominacja Intela jest miażdżąca. To może się zmienić (jednak nie na korzyść NVidii), po wprowadzeniu przez AMD rozwiązania AMD Fusion, integrującego CPU i GPU na jednej kości krzemu.

Przejęcie przez AMD pozycji lidera niezintegrowanych kart graficznych, to prawdopodobnie efekt opóźnienia we wprowadzaniu kart wspierających DirectX 11. W czasie kiedy NVidia zwlekała, AMD oferowało już Radeony 5000. Trzeba oczywiście pamiętać, że wyniki sprzedaży nie oznaczają że większość graczy używa kart AMD, wg. danych Valve, ok. 60% graczy nadal używa kart NVidii.

Być może sytuacja "Zielonych" poprawi się za kilka miesięcy, kiedy zobaczymy wyniki sprzedaży układów GTX 460, skierowanych do bardziej oszczędnych odbiorców, ale nie wydaje się aby miało to pomóc NVidii nadrobić stracone 26%.

[via Jon Peddie Research ]

Maciej Starzycki

Więcej o: