Angielskie harcerki rozpoczynają walkę z kulturą Photoshopa

Brytyjskie Girl Guides (czyli harcerki) postanowiły przeciwstawić się zalewowi zdjęć celebrytek poddanych obróbce w Photoshopie. Takie poprawione fotografie to codzienność w gazetach i kolorowych magazynach.

Fotografie z Photoshopa zagrażają nastolatkom?

Dlaczego Angielki wzywają do tego, by przestać korzystać z Photoshopa w mediach? Młode dziewczęta czują coraz większą presję, by wyglądać jak "wypacykowane" celebrytki w popularnych magazynach. Kobiety z okładek kolorowych magazynów przedstawiane są jako "nieosiągalny ideał". Oczywiście wygląd okładkowych celebrytek nie ma nic wspólnego z ich rzeczywista urodą, gdyż wszystkie niedostatki i usterki da się poprawić w graficznych kombajnach takich jak popularny Adobe Photoshop. Czasami naprawdę trudno rozpoznać nawet sławną osobę na poprawionym cyfrowo zdjęciu - tak bardzo jest wyidealizowana....

Surowe diety i operacje plastyczne to dla nastolatek chleb powszedni?

Według najnowszej ankiety serwisy GirlGuiding.uk przeprowadzonej przez brytyjskie stowarzyszenie okazało się, że z 1109 przebadanych dziewcząt, aż 50 proc. nastolatek w wieku 16-21 lat rozważało już przeprowadzenie operacji plastycznej w celu poprawy wyglądu. Z kolei 42 proc. z ankietowanych dziewcząt w wieku 11-16 lat przyznało, że stosują specjalne diety.

Wiemy jak bardzo są one pod presją posiadania określonego wizerunku ciała i jak bardzo mogą ucierpieć z powodu promocji nieosiągalnych ideałów urody.

- powiedziała Liz Burnley, przewodnicząca stowarzyszenia Girl Guides.

Powstrzymać kulturę Photoshopa - ale czy to możliwe?

Brytyjskie harcerki wezwały więc angielski rząd do uregulowania niebezpiecznej kultury Photoshopa. Stowarzyszenie domaga się zobowiązania wydawców do oznaczania zdjęć jako "zmodyfikowane w Photoshopie". Przypomnijmy, że również we Francji jakiś czas temu pojawił sie podobny pomysł cenzurowania zdjęć z Photoshopa .

Czy jednak takie rozwiązanie będzie skuteczne? Żyjemy w cyfrowej epoce - poprawić można niemal wszystko np. Morderczo drapieżne wydanie... z plastiku . Ludzie chcą dzisiaj być piękniejsi i chcą oglądać idealnie smukłe ciała i uśmiechnięte, pozbawione zmarszczek twarze, patrząc się na nas z okładek gazet. Cyfrowa kultura Photoshopa umożliwiła zakłamywanie rzeczywistości na ogromna skalę. Żaden znaczek tego nie zmieni, tak jak miliony wciąż palą, i to pomimo wielkich napisów ostrzegających przed poważnymi chorobami i możliwością śmierci. Dopóki społeczeństwo potrzebuje nieosiągalnych ideałów, kultura Photoshopa będzie kwitła w najlepsze. I żadne zakazy tego nie zmienią.

Via [ BBC ]

Mariusz Koryszewski

Kultura Photoshopa - jesteś za czy przeciw?
Więcej o: