Tajemnicze zautomatyzowane transakcje na amerykańskiej giełdzie

Obserwacja wykresów ofert giełdowych w skali milisekundowej pozwala zobaczyć niewidoczne dla oczu ludzkich maklerów wzory dziwnych ofert robotów giełdowych.

Nanex, firma specjalizująca się w usługach analizy danych zaczęła wgłębiać się w dane transakcyjne po tak zwanym "błyskawicznym załamaniu" z 6. maja bieżącego roku, kiedy to Dow Jones spadł o prawie 1000 punktów w kilka minut. Większość wykresów giełdowych pokazuje dane z minutową rozdzielczością czasową, w najlepszym wypadku, a Nanex analizuje dane podzielone na pojedyncze milisekundy. I to pozwoliło inżynierowi z Nanexu, Jeffreyowi Donovanowi zauważyć coś, co nazwał "giełdowymi kręgami w zbożu".

Pierwszy wzór, jaki zauważył to coś, co nazwał "nożem" - dość charakterystyczny i rzucający się w oczy. Potem, kiedy już ustalił czego szukać, okazało się że w danych rynkowych jest pełno tego typu wzorów - w dowolnym momencie można bezpiecznie założyć że jakiś robot gdzieś dokonuje zautomatyzowanych transakcji tego typu.

Problem polega na tym, że oferty te nie działają jak normalne transakcje wysokiej częstotliwości (HFT - High-Frequency Trading), które starają się wykorzystać wzory występujące na giełdzie do zarobienia na zautomatyzowanych transakcjach dokonywanych w milisekundowych interwałach. W HFT wysyła się oferty, które mogą zostać zrealizowane, a tutaj mamy do czynienia z ofertami zupełnie odklejonymi od rynkowej rzeczywistości, nie realizowanymi przez kogokolwiek.

Istnieją różne hipotezy odnośnie celu tych tajemniczych transakcji - emergentne zachowanie zautomatyzowanych systemów, spowalnianie działania systemu giełdowego, wprowadzanie chaosu w celu uzyskania przewagi nad konkurencją (system wprowadzający te nietypowe transakcje wie, jak one wyglądają, więc może je natychmiast odfiltrować, automatyczne systemy innych firm muszą je zlokalizować i usunąć, co może opóźnić je o cenne milisekundy), sondowanie i manipulacja rynku, są nawet opinie, że to nielegalne wpływanie na ceny akcji przy pomocy HFT...

Oczywiście, jedno czego możemy być pewni to że nie są to tajne komunikaty przekazywane sobie przez różne gałęzie Bawarskich Illuminati.

Więcej wykresów można znaleźć na stronie Nanexu .

[via The Atlantic ]

Leszek Karlik

Więcej o: