Wyprawa na asteroidę - NASA rozważa misję rodem z filmu Armageddon

Asteroida RQ36 ma tylko jedną szansę do tysiąca, by uderzyć w Ziemię przed rokiem 2200. Gdyby tak się jednak stało, skutkiem byłaby ogromna eksplozja, przy której wojna nuklearna to byłaby pestka. NASA rozważa więc wysłanie na asteroidę specjalnej sondy.

NASA oficjalnie zaklasyfikowała asteroidę RQ36 jako "potencjalnie niebezpieczną asteroidę". Naukowcy przewidują, ze największą szansę na uderzenie w Ziemię asteroida otrzyma 24 września 2182 roku.

To byłoby ogromne uderzenie, odpowiadające sile setek bomb atomowych odpalonych w tym samym momencie, które stworzyłoby krater o szerokości 10 km.

- powiedział Clark Chapman, naukowiec z Southwest Research Institute w Boulder, Colorado.

NASA planuje wysłać statek kosmiczny z misją zebrania próbek skalnych asteroidy. Kiedy misja o kryptonimie OSIRIS-Rex ma mieć miejsce? Dopiero w... 2106 roku(!).

Asteroida, Księżyc, Wenus - gdzie się udamy?

Poza projektem OSIRIS-Rex są jeszcze dwie inne rozważane misje - lot na Księżyc i lot na Wenus. Tylko jeden z tych trzech projektów zostanie sfinansowany. NASA ma podjąć ostateczną decyzję w następnym roku. Eksperci delegowani przez Barracka Obamę preferują ejdnak wyprawę na Księżyc.

Warto zauważyć, że plan lotu na asteroidę zagrażającą Ziemi już został wykonany. W kinie, 12 lat temu. Albowiem w 1998 roku powstały dwa katastroficzne filmy SF - Dzień Zagłady oraz Armageddon. Oba filmowe dzieła pokazywały dobitnie, jakie zagrożenia niosą ze sobą zabójcze skały z kosmosu.

Kto się martwi o XXII wiek?

Z drugiej strony, na razie nie ma co się martwić o asteroidę (przynajmniej o tę konkretną) - my i tak nie dożyjemy 2182 roku. Z powodu odległej perspektywy czasowej, raczej ta misja nie zyska finansowej aprobaty.

Via [ Telegraph ]

Mariusz Koryszewski

Gdzie powinniśmy polecieć?
Więcej o: