Oracle atakuje Androida

W czwartek firma Oracle złożyła pozew przeciwko Google o naruszenie szeregu patentów, żądając konfiskaty wszystkich produktów z Androidem, zablokowania powiązanych reklam i powstrzymania dalszych naruszeń.

Pozew został złożony w sądzie federalnym Północnej Kalifornii w imieniu firmy córki korporacji Oracle, Oracle America, która uzyskała prawa do oprogramowania Java po kupieniu firmy Sun Microsystems w styczniu.

W pozwie wymienionych jest siedem różnych patentów na technologie związane z Javą, a także kod, dokumentacja, biblioteki i inne materiały związane z platformą. Wg. prawników Oracle, własność intelektualna jest naruszana przez rozmaite aplikacje Java które składają się na główną część Androida. W praktyce chodzi o fakt że Google zbudował Androida korzystając z wersji Javy przeznaczonej na komputery, a nie telefony, co wg. Oracla jest złamaniem licencji, a przy okazji podważa jego kontrolę nad tym jaka Java gdzie jest wykorzystywana.

Wygrana Oracle oznaczałaby koniec Androida, jednak mało prawdopodobne żeby do tego doszło. Poprzednia bitwa patentowa wykorzystująca patenty Javy miała miejsce między Sunem, a Microsoftem od 1997 roku i trwała wiele lat. Podobnie będzie zapewne w tym przypadku. Jednak pozew Oracle może osłabić sytuację rynkową Androida, osiągającego w tej chwili 27% udziału w rynku smartfonów. Jest też duża szansa że pozew zakończy się ugodą, która pozwoli Androidowi na dalsze funkcjonowanie. Tak czy inaczej stawka jest wysoka i możemy się spodziewać zażartej walki.

[via The Register ]

Maciej Starzycki

Więcej o: