Społeczny robot Oliwia

Przedstawiony światu po raz pierwszy na RoboCup 2010 w czerwcu robot ma na początku służyć za recepcjonistkę.

W przyszłości ma również służyć jako osobisty asystent i towarzysz. Biorąc pod uwagę starzenie społeczeństw oraz rosnące koszty opieki medycznej robotowarzysze wydają się być niezłym planem na przyszłość.

Oliwia wyposażona jest w parę kamer-oczu, oraz trzecią kamerę na czole, kierującą się na twarz rozmówcy i ustalającą na podstawie ruchu ust czy dana osoba do niej mówi. Następnie przy pomocy wbudowanych ośmiu mikrofonów zaczyna słuchać rozmówcy, kierując jednocześnie swoją zmechanizowaną twarz w kierunku twarzy człowieka. Stacjonarna wersja Oliwii ma 1,6 m wzrostu, ważąc przy tym 152 kg, a badacze planują zamontować ją na ruchomej platformie i wyposażyć w chwytne manipulatory z trzema palcami.

Jak na razie robot zbudowany w ASORO (laboratorium robotyki społecznej A*STAR) w Singapurze jest w stanie reagować tylko na określone kluczowe słowa i zdania ("przedstaw się" czy "wyłącz światła"), ale badacze z ASORO planują w przyszłości umożliwienie Oliwii odpowiedzi na wypowiedzi w języku naturalnym, oraz zaprogramowanie jej pokazywania emocji takich jak smutek, zadowolenie itd. w celu ułatwienia komunikacji z ludźmi (podobnie jak u robotów z projektu FEELIX GROWING )

Poniżej można zobaczyć film przedstawiający Oliwię w akcji.

[via IEEE Spectrum ]

Leszek Karlik

Więcej o: