Kolejne firmy na celowniku VirnetX

Po 200 milionowym zwycięstwie nad Microsoftem, firma VirnetX oskarża o złamanie patentów także Apple i Cisco, a także dwie inne firmy.

W grę wchodzi pięć patentów, mniej lub bardziej związanych z technologią VPN. Apple oskarżony jest o złamanie dwóch, zaś Cisco o 4, przy czym jednego z nich świadomie, co może oznaczać zwielokrotnione odszkodowanie i oznacza że sieciowy gigant ma najwięcej do stracenia

Microsoft, z którym VirnetX wygrał w marcu, naruszał dwa z wymienionych patentów, proces zakończył się odszkodowaniem 100 mln dolarów dla firmy. Zaraz potem złożyła ona drugi pozew przeciwko gigantowi z Redmond, tym razem dotyczący innych systemów operacyjnych - ta sprawa zakończyła się 200 milionową ugodą. Co zabawne, VirnetX zanotował w drugim kwartale 2010 200 mln zysku.

Jak widać zwycięstwa nad Microsoftem dały VirnetXowi wiatru w żagle i postanowił zabrać się za kolejnych gigantów. Pozew został złożony w tym samym sądzie w Texasie co poprzednie, znanym z przychylnych dla posiadaczy patentów wyroków. Firma odnotowuje także na swoich stronach, że jest w posiadaniu większości patentów istotnych dla standardów bezpieczeństwa 4G i chętnie będzie udzielać na nie licencji. Jak widać spodobało jej się zarabianie na patentach i planuje dalej iść w tym kierunku.

[via The Register ]

Maciej Starzycki

Więcej o: