Pierwszy moduł chińskiej stacji kosmicznej gotowy

Inżynierowie zakończyli przygotowania Tiangong-1, pierwszego modułu chińskiej stacji kosmicznej. Najprawdopodobniej zostanie on wystrzelony w 2011 roku.

Pierwszy chiński program kosmiczny zainicjowano w latach 70, ale kilka lat później został anulowany. Obecny program (Projekt 921) ma swoje korzenie w Projekcie 863 z 1986 roku. Pierwszą kapsułę bezzałogową wysłano w 1999 roku, zaś pierwsi Chińczycy polecieli w kosmos w 15 października 2003 roku, czyniąc Chiny trzecim narodem, który wysłał tam ludzi. Program Shenzhou (chin. Boski Pojazd) ma już na koncie trzy starty załogowe, w tym jeden z trzyosobową załogą i wyjściem w kosmos.

Chińska Agencja Kosmiczna oznajmiła plany zbudowania stacji kosmicznej na początku tego roku. Wysłanie ważącego 9 ton modułu Tiangong-1 w kosmos ma mieć miejsce w roku 2011, następnie podczas kolejnych bezzałogowych i załogowych misji, będą do niego dołączane kapsuły Shenzhou, dając w efekcie kosmiczne laboratorium.

Starty będą się najprawdopodobniej odbywały z Centrum Startowego Jiuquan, zlokalizowanego na pustyni Gobi, w Wewnętrznej Mongolii. Pierwotna wersja stacji ma być zautomatyzowana, zaś astronauci będą na niej przebywać tylko krótkoterminowo. W pełni załogowa, większa stacja ma zostać zbudowana w kolejnej fazie projektu. Wg oficjalnych oświadczeń, stacja ma mieć także zastosowania militarne.

[via Space Toys ]

Maciej Starzycki

Więcej o: