Serwisy nadające muzykę przez Internet wygrywają z piractwem

Przynajmniej w Norwegii, jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Norstat dla Aspiro, firmy oferującej streaming muzyki przez Internet.

Wyniki przeprowadzonej przez Norstat ankiety pokazują, że 54 procent osób korzystających z serwisów nadających muzykę przez Internet, takich jak Spotify czy Pandora przestało w ogóle nielegalnie ściągać pliki z muzyką z Intnernetu. Ponadto, 68 procent ankietowanych zeznało, że słucha teraz więcej muzyki, i odkrywa dzięki temu nowe zespoły i gatunki (72 procent).

Jak na razie w Norwegii streaming muzyki jest popularny bardziej wśród mężczyzn mieszkających w miastach (43% mężczyzn i 19% kobiet korzystało z tej formy słuchania muzyki), ale biorąc pod uwagę, że średnio jeden na trzech Norwegów korzystał ze streamingu nie można powiedzieć, żeby była to specjalni niszowa forma słuchania muzyki.

Podobne badanie zostało przeprowadzone pod koniec zeszłego roku w Wielkiej Brytanii przez serwis do porównywania cen, moneysupermarket.com. Pokazało ono , że korzystanie ze Spotify spowodowało, że prawie dwie trzecie z ankietowanych osób nielegalnie pobierających muzykę z Internetu zmniejszyło lub zupełnie przestało korzystać z piraconych utworów.

Wygląda na to, że muzyka "z chmury" będzie w przyszłości dość popularna. Ciekawe, kiedy możemy się spodziewać Google Music, o którym plotki krążą już od dłuższego czasu?

[via The Register ]

Leszek Karlik

Więcej o: