BlackPad będzie miał zupełnie nowy system operacyjny

Nie milkną spekulacje o jeszcze niezapowiedzianym tablecie RIM - BlackPadzie. Tym razem Bloomberg dotarł do trzech informatorów związanych z tym projektem, którzy uchylili rąbka tajemnicy w sprawie systemu operacyjnego.

Mogło się wydawać, że RIM zdecyduje się na BlackBerry 6 - najnowszą odsłonę własnego systemu dla smartfonów, który z łatwością mógłby obsłużyć urządzenie z dotykowym ekranem. Jednak informatorzy Bloomberga zgodnie stwierdzili, że OS dla BlackPada powstanie od nowa i będzie to produkt QNX Software Systems - firmy kupionej przez RIM w kwietniu br. za 200 milionów dolarów.

QNX Software Systems nie są nowicjuszami - istnieją na rynku systemów wbudowanych od wielu lat, a ich uniksopodobny QNX jest używany choćby w audio i nawigacji samochodów BMW, Porsche, czy w wojskowym bezzałogowym pojeździe Crusher . Ciekawe, czy OS tabletu również będzie oparty na podobnych założeniach - z mikrokernelem i chmurą procesów obsługujących poszczególne usługi, z których każda może zostać wyłączona (oszczędność baterii, gdy nie korzystamy z danej grupy funkcji) czy zrestartowana po błędzie bez zawieszenia reszty systemu.

Szykuje się ciekawa, tabletowa jesień. Plotki mówią, że RIM zacznie sprzedaż BlackPada w listopadzie.

[via Bloomberg ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: