Pierwsze informacje o Ubuntu 11.04

Mark Shuttleworth, twórca Ubuntu, zapowiedział nazwę kolejnego wydania systemu.

Ubuntu jest wydawane w cyklu sześciomiesięcznym, każdego roku wychodzą dwie nowe wersje systemu, zazwyczaj w kwietniu i październiku. Numer wersji to rok i miesiąc wydania, a nazwy zaczynają się od kolejnych liter alfabetu. W październiku wychodzi wersja 10.04, Maverick Meerkat (ang. Niezależna Surokatka). W roku 2011 przyszła kolej na "N".

Wersja 11.04 pojawi się najprawdopodobniej 28 kwietnia (aktualnie tworzona edycja wyjdzie w październiku) i będzie się nazywać Natty Narwhal (ang. Zgrabny Narwal). Shuttleworth uzasadnia nazwę między innymi faktem, że wersja 11.04 będzie najprawdopodobniej "najlepiej ubrana" w historii systemu - po sporych zmianach interfejsu zrobionych w 10.04, które mają być kontynuowane w wersji październikowej, wersja 11.04 ma się skupić na pełnym wykorzystaniu możliwości kart graficznych. Stąd zgrabny.

Kolejnym uzasadnieniem nazwy jest praca wkładana w obsługę sprzętu zmniejszającą zużycie energii (i produkcję ciepła). Stąd Narwal - zwierzę arktyczne. Trzeba przyznać, że Ubuntu idzie w dobrym kierunku, jest przed nim jeszcze spora droga (udział rynkowy Linuxa na świecie, jest poniżej 1%) zanim będzie mogło na równi konkurować z Windowsem czy OSXem. Jeśli jednak jakiś Linux ma szanse na przebicie się do szerszego grona użytkowników, to ten tworzony przez zespół Shuttlewortha.

[ Mark Shuttleworth , via Ars Technica ]

Maciej Starzycki

Więcej o: