Urządzenia z wyświetlaczami Mirasol na początku przyszłego roku

Stworzona przez Qualcomm technologia kolorowego e-papieru Mirasol miała wejść na rynek w tym roku, ale opóźnienia w przejściu do produkcji masowej spowodują, że na urządzenia z kolorowym e-papierem będziemy musieli poczekać do początku przyszłego roku.

Według informacji udzielonych Wired przez Jima Catheya, wiceprezesa ds. rozwoju działalności działu technologii MEMS firmy Qualcomm, wyświetlacze Mirasol 5,7 cala będą gotowe do wysyłki w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Odbiorą je producenci urządzeń, którzy powinni wprowadzić czytniki z kolorowym e-papierem Mirasol na rynek na początku następnego roku.

Zasada działania technologii wyświetlaczy Mirasol jest przedstawiona na filmie poniżej. Wykorzystują one bistabilne mikrosystemy elektromechaniczne , które tworzą piksele mogące mieć jeden z dwóch stanów - kolorowy lub czarny. Bistabilność oznacza, że wyświetlacz pobiera prąd tylko w sytuacji zmiany koloru piksela, dzięki czemu zużywa on energię tylko przy zmianie stanu, jak e-papier elektroforetyczny (używany przez Kindle).

E-papier Mirasol pracuje wyłącznie w trybie odbiciowym, co oznacza, że potrzebuje oświetlenia z zewnątrz. Ma to swoje plusy - nie potrzebuje energii na podświetlanie ekranu, ma jednak również ten minus, że wymaga dobrego oświetlenia, tak jak tradycyjna książka. Do laptopa czy tableta zdecydowanie wolałbym wyświetlacz mogący pracować zarówno w trybie odbiciowym, do pracy na słońcu, jak i w trybie transmisyjnym z podświetleniem, do pracy przy gorszym oświetleniu. Przykładem może być tutaj technologia EWD czy wyświetlacze Pixel Qi . Jak na razie jednak wszystkie te technologie mają jedną cechę wspólną z 5,7 calowym kolorowym wyświetlaczem Mirasol - na rynku ciągle nie są dostępne tablety wyposażone w takie wyświetlacze.

[via Wired ]

Leszek Karlik

Więcej o: