Tworzona w wyniku opracowanego procesu struktura tlenku cynku przybiera złożoną formę przypominającą nieco kwiaty, a jej kształt ułatwia tworzenie się pęcherzyków podczas wrzenia i szybkie uzupełnianie miejsc wrzenia. Dzięki temu możliwe jest szybsze przekazywanie ciepła z powleczonej powierzchni, takiej jak aluminium czy miedź. Badacze wykorzystywali przy badaniach wodę, ale możliwe jest również wykorzystane innych płynów chłodzących.
Na przykład, aby zagotować wodę, doprowadzając ją do temperatury 100 stopni Celsjusza, konieczne było normalnie podgrzanie płyt grzejnych do temperatury około 140 stopni, ale przy zastosowaniu nowej powłoki wystarczała już temperatura 120 stopni. Ponieważ powłoka jest tania i można ją w prosty sposób nakładać na duże obszary, to można ją wykorzystywać nie tylko do rurek cieplnych chłodzących elektronikę, ale również w bardziej typowych systemach chłodzących, grzejących i klimatyzacyjnych.
Badania były wspierane przez laboratorium badań Armii Stanów Zjednoczonych - wojskowa elektronika wysokich mocy wymaga bardzo sprawnego chłodzenia, niezależnie od tego, czy chodzi o systemy radarowe czy o eksperymentalne lasery bojowe. Wygląda jednak na to, że z badań skorzysta w dużym stopniu rynek cywilny. A także naukowcy, którzy złożyli już wniosek o opatentowanie stworzonej technologii.
[via Science Daily ]
Leszek Karlik