Windows 95 ma 15 lat

Piętnaście lat temu (i jeden dzień) Microsoft wydał pierwszą wersję systemu operacyjnego Windows 95. Rozwiązania interfejsu wprowadzone w 95 stały się firmowym znakiem wszystkich kolejnych Windowsów.

Pasek zadań, ikona Mój komputer, przycisk Start - znamy to wszyscy. Ale pod "maską" kryło się dużo więcej  i to właśnie rozwiązania programistyczne sprawiły, że w dziedzinie systemów operacyjnych dla domowych i biurowych komputerów zaczęła się epoka Microsoftu. W porównaniu z Windowsem 3.x zmiany były poważne: wielozadaniowość z wywłaszczeniem, wielowątkowość, rezygnacja z osobnych plików INI na rzecz centralnego rejestru, 32-bitowe API (trzeba przyznać, sprawiało wiele kłopotów miłośnikom DOSowych gier) czy Plug & Play (które, przez konflikty IRQ, czasem działało, a czasem nie). Sukces był również zasługą szerokiej akcji promocyjnej - o jej rozmachu niech świadczy fakt, że na premierze zagrali Rolling Stones.

Pierwsza wersja systemu miała w wymaganiach minimalnych procesor 386DX, 4 MB RAM, 55 MB dysku twardego, stację dyskietek 3,5", kartę VGA i klawiaturę. Z powodu wspominkowej atmosfery zajrzałem do archiwalnego kartonu z rupieciami sprzed lat i znalazłem instalkę Windows 95; był to pierwszy OS (i przy okazji komputer), który kupiłem na studiach za własne pieniądze. Łezka się w oku kręci, całe szczęście zapomniałem już ile się trzeba było przy W95 denerwować, ile pochłonął walki i restartów.

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: