Wewnętrzny, czy zewnętrzny? Nowy dysk SSD A-Data Nobility N004

Dyski SSD (Solid State Drive) nie należą do najtańszych, ani najpojemniejszych. Są za to najszybszą alternatywą dla zwykłych dysków twardych (HDD). Nowy dysk SSD Nobility N004 firmy A-Data ma jeszcze jedną zaletę - mobilność. Można go z powodzeniem używać jako pamięci przenośnej.

Oprócz złącza SATA II, odpowiadającego za transfer danych wewnątrz obudowy komputera, dysk wyposażony został także w port USB 3.0 Super Speed. Dzięki temu drobnemu elementowi, użytkownik może go w każdej chwili wyjąć z obudowy domowego blaszaka i udawać, że to przenośny dysk 2,5 cala. Złącze USB 3.0 posłuży do skomunikowania Nobility N004 z każdym innym urządzeniem obsługujący ten lub wcześniejszy standard.

W związku z tym, że SSD nadal są bardzo drogie, a ich cena dramatycznie wzrasta wraz z ze zwiększającą się pojemnością (w tym przypadku aż 256 GB) Nobility N004 wyposażony został w dodatkową aluminiową obudowę, mającą zapewnić dyskowi choć odrobinę dodatkowego bezpieczeństwa.

Jeśli wierzyć producentom, średnia prędkość transferu wyliczona dla dysku A-Data Nobility N004 wynosi aż 250MB/s odczytu i 180MB/s zapisu. Nie wiadomo jeszcze ile dysk będzie kosztował, ale mamy nadzieję, że odpowiednio taniej niż zwykły dysk SSD i przejściówka z SATA II na USB 3.0...

[via Tweak Town ]

Łukasz Cichy

Więcej o: