Intel planuje podbój rynku smartfonów i tabletów

Rośnie zainteresowanie tabletami, smartfony sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Rynek procesorów dla tych urządzeń zdominowany jest przez architekturę ARM, ale Intel odważnie zapowiada przełamanie tej hegemonii.

W Finlandii otworzono uroczyście nowe centrum badawcze Intela i Nokii. Przy okazji uroczystości Reuters zapytał Justina Rattnera (Chief Technology Officer Intela) o plany na przyszłość i usłyszał bardzo odważne słowa o pokonaniu dominującego na rynku konkurenta - ARM.

Dla tabletów, a jeszcze bardziej dla smartfonów, czas pracy baterii jest bardzo ważną rzeczą. Spośród komponentów najbardziej prądożerne są duże wyświetlacze i procesory. Dotychczas CPU Intela przegrywały w tej konkurencji. Choć sprzętowa platforma Moorestown (Lincroft SoC i rdzenie Atom) eksploatowana obecnie jest od poprzedniczki (Menlow) dwa razy mniejsza i rozwiązała problem nadmiernego zużycia prądu w trybie standby, czym zbliżyła się do konkurencyjnych ARMów, to nadal zużywa zbyt wiele energii podczas aktywnej pracy. Rattner zapewnił, że kolejna generacja - nosząca kodową nazwę Medfield - dogoni wroga także w tym aspekcie. Nie padły żadne szczegóły, oprócz enigmatycznego stwierdzenia, że Intel ma zasadniczą technologiczną przewagę, której brakuje ARMowi.

Rok 2011 zapowiada się w świecie smartfonów bardzo ciekawie. Intel notuje ostatnio rekordowe zyski, więc stać go na odważne kroki i promowanie własnych rozwiązań, ale ARM z pewnością nie będzie czekał z założonymi rękami. A na konkurencji zyskają konsumenci.

[via Reuters ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: