Fennec dla Androida w końcu w wersji alpha

Mozilla udostępniła testową wersję Fennec (tak się nazywa mobilny Firefox) niemal dokładnie cztery miesiące temu, a teraz mamy wersję alpha. Miejmy nadzieję, że programiści przyspieszą i finalną wersję dostaniemy przed końcem Androida 2.x.

Dość żartów, czas na konkrety. Czego po Fennec możemy się spodziewać?

Przede wszystkim obsługa mechanizmu Firefox Sync, czyli synchronizacja historii odwiedzanych stron, haseł, otwartych kart, zakładek. Wszystkie nasze przeglądarkowe przyzwyczajenia i ulubione odnośniki mogą przenosić się pomiędzy komputerem a smartfonem. Nie jest wtedy problemem nawet zmiana aparatu, bo dostęp do tych danych uzyskujemy po zalogowaniu się do Firefox Sync i nie są one zapisywane lokalnie.

Fennec to pierwsza mobilna przeglądarka, która obsługuje wtyczki.

Interfejs użytkownika dostosowany do dotykowości, z tworzeniem zakładki jednym puknięciem, kartami pokazywanymi z miniaturami tego, co zawierają. Rzecz wymaga przetestowania, ale dobrze wiedzieć, że autorzy zdają sobie sprawę z ograniczeń interfejsu dotykowego.

Na koniec rzecz bardzo istotna - rozdzielono na osobne procesy obsługę interfejsu użytkownika od obsługi wczytywanych stron. Dzięki temu rendering stron czy jakiś ciężki i/lub słabo napisany kawałek JavaScript nie będzie nam blokował nawigacji, powiększania czy przewijania.

I jeszcze uwaga - Fennec to wersja alpha, więc nie należy oczekiwać, że będzie działać niezawodnie. Jeśli chcecie ją wypróbować, jest do pobrania tutaj .

[via Mozilla ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: