Cudowny wtrysk

Mike Cheiky obiecuje przebicie ekonomii samochodów hybrydowych za pomocąnowego systemu wtrysku do klasycznych silników spalinowych.

W pierwszych próbach testowy samochód o rozmiarach i masie podobnych do hybrydowej toyoty prius pobił ją ekonomicznie, spalając 3,6 litra paliwa na 100km (64 mile na jednym galonie wg amerykańskiej miary).

Firma Cheiky'ego, Transconic Combustion opracowała nowy  system wtrysku dla silników spalinowych, oparty na wprowadzaniu paliwa w tak zwany stan nadkrytyczny. Polega on na doprowadzeniu cieczy do temperatury i ciśnienia w której zanika rozróżnienie między cieczą i gazem. W tym stanie dzięki niewielkim zmianom temperatury i ciśnienia można w dużym zakresie modyfikować właściwości płynu nadkrytycznego i czynić go bardziej podobnym do cieczy lub gazu.

Rewolucja we wtrysku ma dotyczyć wszystkich rodzajów paliw, Transconic raportuje sukcesy w pracy z silnikami na benzynę, olej napędowy, biodiesel, etanol i olej roślinny. Obietnice mówią o redukcji spalania o więcej niz 50%.

Technologia ta ma być też dostępna dla istniejących silników spalinowych. Na razie niestety, są to wstępne zapowiedzi, a firma Transconic nie mówi nic o dacie wprowadzenia swojego wynalazku na rynek.

[Na podstawie Next Big Future , Technology Review i materiałów firmy Transconic Combustion]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: