Pożegnanie z ATI

AMD rezygnuje z marki ATI.

Producent kart graficznych ATI, połączył się z AMD w 2007 roku. Prze kolejne lata AMD nadal produkowało karty graficzne pod marką ATI, które stopniowo rosły w popularność, aby w końcu, w tym roku, prześcignąć NVidię.

W takiej sytuacji, decyzja o likwidacji marki i sprzedaż wszystkich kart z logiem AMD, może w pierwszej chwili wydawać się lekko zaskakująca. Jednak z sondaży przeprowadzonych na zlecenie firmy, wśród tysięcy użytkowników, wynika, że AMD jest rozpoznawane lepiej od ATI.

Posunięcie zbiega się w czasie z wprowadzeniem procesorów Fusion, łączących procesor grafiki (GPU) i normalnego CPU na jednym kawałku krzemu. Mają się one pojawić pod koniec tego roku.

Muszę przyznać, że AMD ładnie rozegrało połączenie z ATI. Dopóki jego marka trzymała się silnie, budząc pozytywne skojarzenia u graczy kupujących karty - dopóty utrzymywał markę ATI. Teraz zaś, kiedy AMD jest już dobrze kojarzone, dzięki jednemu posunięciu jego nazwa wyląduje na bardzo wielu komputerach. Często tuż obok niebieskiej nalepki Intel Inside. Marketingowcy Intela na pewno są zachwyceni.

Logo ATI ma zniknąć do końca tego roku, ale już w tej chwili na reklamach możemy zobaczyć AMD zajmujące dawne miejsce ATI.

[via The Register ]

Maciej Starzycki

Więcej o: