Roboty-śmieciarki

Tego lata, w niewielkim toskańskim miasteczku Peccioli przetestowane zostały roboty wywożące śmieci, stworzone w ramach projektu DustBot.

To pierwszy na świecie zrobotyzowani śmieciarze, wzywani do domu SMSem, przyjeżdżający na miejsce w oparciu o wskazania pokładowego GPS i zabierający śmieci. DustCart to wersja zbudowana na podwoziu Segwaya i mogąca zabrać do 40 kg śmieci, a wbudowane baterie dają jej zasięg 16 kilometrów. DustClean to większa, czterokołowa wersja sprzątająca ulice.

Ta wesoła para robośmieciarz była demonstrowana na ośmiu wystawach w ciągu ostatnich paru lat, jednak projekt zakończył się w roku 2009 i jego przyszłość była niepewna. Stąd też testy w Peccioli - to małe miasteczko w pobliżu Pizy, z patrzącą w przyszłość administracją i jednocześnie osadzonymi głęboko w przeszłości, wąskimi i krętymi uliczkami, przez które trudno przejechać śmieciarką. W związku z tym miasto postanowiło skorzystać z dwóch robotów DustCart w celu przeprowadzenia testów, które udało się zakończyć bez odniesienia szkód tak przez roboty jak i osoby postronne.

Projektanci robotów uważają, że można by ekonomicznie wyprodukować roboty DustCart za niecałe 20 do 25 tysięcy dolarów, i stwierdzili że koszty obsługi systemu byłyby podobne do kosztów normalnej usługi śmieciarzy.

[ WSJ Blogs , via Next Big Future ]

Leszek Karlik

Więcej o: